Olsztyn24
02:10
23 czerwca 2026
Wandy, Zenona
Katarzyna Masiewicz | 2026-04-04 13:19
MBP zaprasza na spotkanie z Aleksandrą Dobies
Aleksandra Dobies, olsztyńska autorka i bibliotekarka w swoich książkach ważne tematy, które opisuje z ogromną wrażliwością. Spotkanie promujące najnowszą książkę - „Prymulkę”, odbędzie się już 9 kwietnia o godzinie 17.00 w siedzibie Fundacji Borussia.
Autorka z Olsztyna w najnowszej książce stworzyła opowieść o Warmii, naznaczonej historią, przesiedleniami. To historia tych ziem, kiedy po wojennej tułaczce osiadają ludzie z różnych stron. To opowieść o trudnych relacjach, jednocześnie łącząca elementy wierzeń i baśni. Po raz kolejny, po „Sztuczkach z czasem”, autorka opisuje niezmiernie ważne tematy. Zapraszamy na spotkanie, w czasie którego autorka opowie m.in. o kulisach powstawania książki.
W trakcie spotkania będzie można zakupić książki w promocyjnej cenie.
Spotkanie poprowadzi Joanna Wilengowska i Emilia Sieniewicz.
O książce:
Dusię, osieroconą i zziębniętą, Jaśmina znajduje w lesie. Przygarnia ją i razem rozpoczynają tułaczkę przez powojenną Polskę. „Ze mną nie zginiecie!” - mówi Stara Olga, która do nich dołącza. Razem docierają do wsi na Warmii. Nie chcą ich tu, boją się ich. Jedynym przyjacielem osamotnionej Dusi zostaje lis, tak jak ona wystraszony, zraniony, dziki. Ich niezwykłą przyjaźń obserwuje zza płotu Reinhard, Warmijok. I tak jak Dusia oswaja lisa, tak stary szewc „oswaja” Dusię. Popycha ją do rówieśników, tłumaczy świat, a dziewczynka odwdzięcza mu się najcenniejszym darem - przyjaźnią. To dlatego nazywa ją Prymulką. Opowieść o drugim życiu, które może się zacząć nawet po największej stracie.
O autorce:
Warmiaczka. Miłośniczka mitów i baśni. Na co dzień pracuje z dziećmi, wybierając dla nich najwartościowsze i najpiękniejsze książki. Absolwentka filologii polskiej UWM oraz Studium Reportażu przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Debiutowała nagrodzoną, nastrojową baśnią „Uroczysko”, za którą otrzymała Literacką Nagrodę Warmii i Mazur - „Wawrzyn Czytelników”. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. S. Lenza i stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Autorka baśni „Uroczysko”, reportażu „Do wsi przyszła śmierć”, opowiadania „Nim nadejdzie świt” opublikowanym w zbiorze opowiadań grozy słowiańskiej „Obiata” oraz książki dla dzieci „Sztuczki z czasem”. W marcu 2026 r. ukazała się jej najnowsza powieść „Prymulka”.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2018/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących zostały usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.