waclawbr | 2020-08-09 21:40

Łucznicy konni wyłonili ze swojego grona pierwszych Mistrzów Polski

Olsztyn
Najlepsi łucznicy Mistrzostw Polski w kategorii seniorów | Więcej zdjęć »

Na Polach Grunwaldu dobiegły końca IX Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego. W ramach trzydniowej imprezy rozegrane zostały też historyczne, bo pierwsze, Mistrzostwa Polski w łucznictwie konnym. Mistrzowskie tytuły wywalczyli: Anna Sokólska wśród seniorów i Patrycja Gryko wśród juniorów.

Osiem pierwszych edycji Międzynarodowych Zawodów w Łucznictwie Konnym rozegranych zostało pod Grunwaldem w pierwszy majowy weekend podczas „Majówek z łukiem i koniem”. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, majówka musiała być odwołana. Ale kiedy tylko reżim sanitarny został nieco poluzowany, organizatorzy majówki - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i klub łucznictwa konnego AMM Archery, postanowili przeprowadzić imprezę w innym terminie. Wybór padł na drugi weekend sierpnia.

Początkowo udział w tegorocznych zawodach zgłosiło ponad 40 zawodników z Polski i zza granicy. Niestety, pandemia i związane z nią ograniczenia wróciły, więc ostatecznie na listach startowych znalazło się „tylko” 22 zawodników i zawodniczek, w tym trójka łuczników spoza Polski: Finka, Szwajcarka i Hiszpan. I to właśnie reprezentantka Finlandii, Anni Jauhiainen, okazała się najlepszą łuczniczką IX Międzynarodowych Zawodów w Łucznictwie Konnym na Polach Grunwaldu. W klasyfikacji generalnej wyprzedziła ona utytułowaną zawodniczkę klubu AMM Archery z Podlasia, Annę Sokólską i mistrza łucznictwa konnego światowego formatu, Wojciecha Osieckiego ze Stajni Grom.

Historyczny, pierwszy tytuł Mistrza Polski w łucznictwie konnym wśród seniorów zdobyła Anna Sokólska. Niższe miejsca na podium zajęli Wojciech Osiecki i Jan Pomaski z AMM Archery.

Wśród juniorów wszystkie trzy miejsca na podium zdobyły amazonki. Mistrzem Polski w tej kategorii wiekowej została Patrycja Gryko, wicemistrzem zaś Aleksandra Chałupniczak. Na trzecim miejscu uplasowała się Amelia Supernak.

Dodajmy, że na końcowy wynik poszczególnych łuczników złożyła się punktacja zdobyta w trzech konkurencjach jeździecko-łuczniczych: tor węgierski, tor koreański i tor polski, które rozegrane zostały odpowiednio: w piątek, sobotę i niedzielę.