Puchar Polski pojechał do Giżycka

Olsztyn
Marek Stańczyk odbiera gratulacje od prezydenta Olsztyna za zwycięstwo
w regatach | Więcej zdjęć »

Marek Stańczyk z Giżycka zdobył żeglarski Puchar Polski w match racing. Lider pucharowej klasyfikacji przypieczętował swój sukces zwycięstwem w zakończonych w niedzielę (29.08) w Olsztynie regatach From Olsztyn Match Race 2010.

Rozgrywane od piątku na jeziorze Krzywym regaty, ostatnie w tegorocznej edycji Pucharu Polski w Match Rancing, zorganizowała olsztyńska firma From Management, wspierana przez Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Olsztyna. W zawodach wystartowało 12 załóg, w tym cała polska czołówka pucharowej klasyfikacji. Były też załogi z Niemiec, Australii, Szwecji i Rosji. Olsztyn reprezentowała załoga ze sternikiem Arkadiuszem Sendlewskim.

Prymat w formule match racing (wyścigi jeden na jeden, każdy z każdym) potwierdził w Olsztynie sternik Marek Stańczyk, który wygrał dziesięć z jedenastu wyścigów. W biegu finałowym zmierzył się z Przemysławem Tarnackim, trzecim w klasyfikacji pucharu Polski. Bieg został jednak przerwany przez sędziów ze względu na „niestabilne warunki pogodowe”. W tej sytuacji do końcowej klasyfikacji regat przyjęto kolejność z Round Robin, a tu lepszy był Stańczyk. Na trzecim miejscu olsztyńskich regat uplasował się Tobiasz Zajączkowski, wicelider pucharu Polski. Olsztynianin ukończył regaty na siódmym miejscu.

Bezpośrednio po zakończeniu regat na molo olsztyńskiej Plaży Miejskiej ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego dla najlepszego zawodnika olsztyńskich regat wręczyła Anna Wasilewska, dyrektor departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego. Uczestnicy regat z rąk prezydenta Olsztyna otrzymali drobne upominki, a trzy najlepsze załogi - również pamiątkowe grafiki.

W Olsztynie ogłoszono też końcowe wyniki Pucharu Polski. Najlepsi z rąk organizatorów pucharu otrzymali statuetki i ufundowane przez sponsorów nagrody rzeczowe. A na koniec, jak to jest w żeglarskim zwyczaju, trzy pierwsze załogi Pucharu Polski „zaliczyły” przymusową kąpiel w jeziorze.